preloader icon
 
 
 

Úspěšná symfonická mise v Japonsku

Symfonický orchestr Frýdek–Místek již působil na mnoha krásných akcích. V roce 2018 k nim přibyla nová premiéra, a tou byla reprezentace části orchestru v Japonsku. V říjnu se naskytla skvělá příležitost, kterou jsme rádi využili a díky sponzorům, zejména městu Frýdek-Místek, se povedlo realizovat organizačně náročnou, ale o to krásnější cestu do Japonského Takasaki a Tokia, kde jsme ukázali na několika koncertech, že symfonickou i komorní hudbu máme v našich duších.

Hlavním bodem byla účast na koncertu ke 20. výročí Světového orchestru mládeže pod vedením pana dirigenta Minamiho. Čtyřhodinová přehlídka hudebních žánrů v podání hráčů především mladšího věku, na které zazněly skladby filmové i klasické, od Pirátů z Karibiku až po Mendela, Strausse, Beethovena i Čajkovského. Vystoupení našeho komorního výběru do této akce skvěle zapadlo. Byl to náročný den, ale i přes únavu a u některých ještě přetrvávající drobný problém s překonáním časových pásem, jsme byli spokojeni a plni obdivu k mladým umělcům, kteří dokáží toho tolik pro hudbu udělat. Pro většinu z nich hudba znamená život. Další den jsme absolvovali koncert v japoském domově důchodců, a po malé procházce městem jsme se přesunuli rychlovlakem šinkansen do Tokia, hlavního města s asi třiceti milióny obyvatel, kde jsme pokračovali v naši misi.
 

Krásná exotika a cesta do Tokia

Mezi vystoupeními se našly i dva dny na odpočinek, který jsme využili k prohlídkám těch nejzajímavějších míst Tokia. Prošli jsme některé z japonských zahrad, včetně té císařské, chrám Sensodži ve čtvrti Asakusa, tradiční japonské kultury. Z mnohých míst je vidět oranžovobílá věž Tokio Tower, vysoká 332,6 metrů, kopie Eiffelovky. Krásný pohled se nám naskytnul z telekomunikační věže Sky Tree, která je vysoká 634 metrů. Procházka přes největší rybí trh světa nám nabídla útulnou jídelničku s klasickým sushi, které prostě nelze v Japonsku neochutnat.

Součástí prohlídky Tokia byla i návštěva Velvyslanectví České republiky. Paní konzulkou jsme byli mile přijati. Probíhala zde právě vernisáž uměleckých sklářských výrobků, kterou jsme doplnili hudebním vystoupením upraveným právě pro tuto příležitost. Na závěr jsme zazpívali i naši českou hymnu, která tak daleko od domova zněla mimořádně dojemně. Jsme moc rádi, že se nám dostalo příležitosti reprezentovat město Frýdek-Místek v dalekém Japonsku. Je skvělý pocit vědět, že to co děláme, má smysl, a je to pro nás další motivací.

Hned po návratu nás čekají další koncerty v rodném okolí a na závěr roku Rybova mše vánoční 18. prosince 2018 v kostele sv. Jana a Pavla, takže neváhejte a přijďte si poslechnout klasická tradiční díla v podání našeho orchestru. :)
 
 
 
 


Poděkování


Poděkování patří především statutárnímu městu Frýdek-Místek, za významnou podporu naší hudební mise v Japonsku.
Další dík patří i sponzorům, kteří nám poslali nezanedbatelnou částku na transparentní účet Symfonického orchestru Frýdek-Místek.

 
Copyright © 2011 - 2022
Společnost pro symfonickou a komorní hudbu ve Frýdku-Místku.
Všechna práva vyhrazena.